Kraina Kanału Elbląskiego na okrągło

Utworzono .

b_150_100_16777215_00_images_stories_logo_kke_jpg.jpgGdańskie Targi Turystyczne i udział w nich Krainy Kanału Elbląskiego zapowiadały turystyczne publikatory i czasopisma. W dwutygodniku Przegląd Turystyczny ukazał się artykuł pn.:

Kraina Kanału Elbląskiego na okrągło – kajak... rower... statek... żaglówka... aktywne wakacje u nas to świetna przygoda

 

Kraina Kanału Elbląskiego, to uroczy teren w województwie warmińsko-mazurskim, między Elblągiem, Ostródą i Iławą. Nazwę swą zawdzięcza projektowi pn. "Zintegrowany system promocji turystycznej obszaru Kanału Elbląskiego", finansowanemu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Regionalnego w ramach RPO Warmia i Mazury na lata 2007-2013. To projekt partnerski powiatów: elbląskiego, iławskiego i ostródzkiego, koordynowany przez lidera - Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Kraina Kanału Elbląskiego dysponuje niespotykanym potencjałem turystycznym, o wyjątkowym nagromadzeniu atrakcji przyrodniczych, kulturowych i historycznych. To idealne miejsce zarówno na dłuższy urlop jak i krótkie wypady na łono natury o każdej porze roku, zapewniające ciszę, spokój, kojącą zieleń lasów, pól i łąk splecionych w przepiękne krajobrazy oraz wspaniałą kuchnię. Oferuje aktywny wypoczynek na wodzie i lądzie - podróże statkiem, jachtem, kajakiem, rowerem, jazdę konną i wycieczki piesze.

Odpocząć i zregenerować siły można w nowoczesnych hotelach SPA, ośrodkach wypoczynkowych, albo w dawnych pałacach i dworach lub gospodarstwach agroturystycznych.
Od wczesnej wiosny do jesieni można popływać „statkiem po trawie” na wózkach szynowych, pokonujących od 150 lat różnicę poziomów wody 100 metrów na długości 10 km dzięki systemowi 5 pochylni, podziwiając zmieniający się krajobraz brzegów jezior i sieci kanałów. 
Jachtem można przepłynąć najdłuższe jezioro w Polsce Jeziorak (27 km długości) i wyruszyć systemem wodnym Kanału Elbląskiego z Iławy, mekki wodniaków, aż do Zalewu Wiślanego. Kajakiem można spłynąć Drwęcą i poznać osobliwości najdłuższego w Polsce rezerwatu wodnego. W Ostródzie, na jeziorze Drwęckim warto spróbować swoich sił w ślizgach wodnych, największym w Polsce wyciągu wodnym, poczuć klimat Festiwalu Reggae, czy spróbować gry na największym bębnie w Europie.
Liczne stadniny koni i ośrodki jeździeckie oferują naukę jazdy konnej, wczasy w siodle i wycieczki - w zależności od pory roku - bryczką lub saniami, po najbliższej okolicy.
Rowerem można pokonać blisko 600 km dobrze oznakowanych szlaków rowerowych, dotlenić płuca w uzdrowiskowych lasach iławskich lub miłomłyńskich, odwiedzić cztery śluzy wodne wyrównujące poziom wody w kanałach i jeziorach w okolicach Miłomłyna i Ostródy, przejechać wzdłuż pochylni na Kanale Elbląskim dojeżdżając do najniżej położonej osady w Polsce (-1,8 m ppm) w Raczkach Elbląskich i nad sam brzeg Rezerwatu Jeziora Drużno. 
W bieżącym roku, z okazji 150 rocznicy uruchomienia Kanału Elbląskiego samorządy leżące w Krainie Kanału Elbląskiego przy wsparciu Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, organizacji turystycznych i innych zainteresowanych postanowiły zorganizować wiele imprez okolicznościowych, a m.in.: otwarcie bazy rekreacyjno-biwakowej przy pochylni Buczyniec oraz odsłonięcie pamiątkowej tablicy z okazji jubileuszu 150 rocznicy kanału, uroczystą inaugurację sezonu Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej, konferencje promocyjne, spływ kajakowy śladami G. J. Steenke, imprezę muzyczną "Blues na Kanale", Festiwal Krainy Kanału Elbląskiego - 150 lat żeglugi między Elblągiem, Iławą i Ostródą, supermaraton rowerowy "Jeziorak Tour", w tym szlakiem Kanału Elbląskiego oraz Pól Grunwaldu i wiele innych. Wydarzenia odbywać się będą od maja do końca września bieżącego roku. 
S.Pańczuk