Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/mediad/domains/kanalelblaski.eu/public_html/media/widgetkit/widgets/lightbox/lightbox.php on line 49

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/mediad/domains/kanalelblaski.eu/public_html/media/widgetkit/widgets/lightbox/lightbox.php on line 49

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/mediad/domains/kanalelblaski.eu/public_html/media/widgetkit/widgets/lightbox/lightbox.php on line 49

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/mediad/domains/kanalelblaski.eu/public_html/media/widgetkit/widgets/lightbox/lightbox.php on line 49

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/mediad/domains/kanalelblaski.eu/public_html/media/widgetkit/widgets/lightbox/lightbox.php on line 49

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/mediad/domains/kanalelblaski.eu/public_html/media/widgetkit/widgets/lightbox/lightbox.php on line 49
Podsumowanie wyników Rajdu Krainy Kanału Elbląskiego - Mapa szlaków rowerowych Kanał Elbląski

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentMultithumb has a deprecated constructor in /home/mediad/domains/kanalelblaski.eu/public_html/plugins/content/multithumb/multithumb.php on line 20

Podsumowanie wyników Rajdu Krainy Kanału Elbląskiego

Utworzono .

Sprawozdanie z przebiegu Rajdu Gwiaździstego po Drogach i Bezdrożach Krainy Kanału Elbląskiego

Impreza wielodyscyplinowa, realizowana wspólnymi siłami dwóch stowarzyszeń: Łączy Nas Kanał Elbląski LGD w Elblągu i Oddziału PTTK Ziemi Elbląskiej w Elblągu oraz Starostwa Powiatowego w Elblągu. Organizatorzy zaproponowali uczestnikom rajdu trzy trasy piesze i dwie rowerowe o zróżnicowanej długości oraz rekreacyjną trasę kajakową po jeziorku Zakrzewko II w Pasłęku, a także żeglugowo autokarową po Kanale Elbląskim.
Trasa nr 1 – piesza, wiodła z Zielonki Pasłęckiej przez Rogajny i Gołąbki do Pasłęka. Jej długość wynosiła 15 km.
Trasa nr 2 – piesza, wiodła z Weklic przez Aniołowo, Kolonię Marianka, Mariankę do Pasłęka, Jej długość wynosiła 11 km.
Trasa nr 3 – rowerowa, prowadziła z Elbląga przez Gronowo Górne, Nowinkę, Przezmark, Pilonę, Myślęcin, Pasieki, Weklice, Aniołowo, Kolonię Marianka, Mariankę do Pasłęka, Jej długość wynosiła 26 km.
Trasa nr 4 – piesza, prowadziła z Pasłęka przez Miedze, Gryżyny, Rogajny, Gołąbki do Pasłęka. Długość całkowita trasy wynosiła 13 km.
Trasa nr 5 – rowerowa, przebiegała następująco: Pasłęk, Marianka, Leszczyna, Borzynowo, Sąpy, Góry, Stacja Słobity, Słobity, Łukszty, Anglity do Pasłęka. Długość trasy 33 km.
Trasa nr 6 – kajakowa. Konkursy sprawnościowo – rekreacyjne na jeziorze Zakrzewko II.

Trasa nr 7 - żeglugowa z Elbląga do Buczyńca przez jezioro Druzno i pięć pochylni:: Całuny Nowe, Jelenie, Oleśnica, Kąty i Buczyniec.
Rozesłane kilkakrotnie regulaminy imprezy (po raz pierwszy już 25 sierpnia 2009 roku) wzbudziły bardzo duże zainteresowanie wśród potencjalnych uczestników. Największym zainteresowaniem jednak cieszyły się trasy piesze tej imprezy. Do udziału w rajdzie zgłosiło się na poszczególnych trasach:
Trasa nr 1 – piesza         – 146 osób
Trasa nr 2 – piesza         – 220 osób
Trasa nr 3 – rowerowa     – 29 osób
Trasa nr 4 – piesza           – 55 osób
Trasa nr 5 – rowerowa       – 6 osób
Trasa nr 6 – kajakowa        – 8 osób
Trasa nr 7 – żeglugowa    – 63 osoby
Dało to łączną liczbę zgłoszonych uczestników wraz z opiekunami – 539 osób.
Przystępując do realizacji imprezy organizatorzy korzystając z wieloletnich doświadczeń, w pierwszej kolejności dokonali ubezpieczenia uczestników i kadry prowadzącej trasy. Kierownictwo tras powierzono wieloletniej, doświadczonej kwalifikowanej kadrze Przewodników Turystycznych, Przodowników Turystyki Pieszej, Rowerowej i Kajakowej PTTK.
I tak przewodnikami i zarazem kierownikami na poszczególnych trasach byli:
trasa nr 1– kol. Leon Jasiński i kol. Celina Milewska
trasa nr 2 – kol. Danuta Żynda, kol. Jolanta Marcinkowska i kol. Krzysztof Żynda
trasa nr 3 – kol. Henryk Grzelak i kol. Andrzej Pawłowski
trasa nr 4 – kol. Władysław Falkowski i kol. Leszek Marcinkowski
trasa nr 5 – kol. Andrzej Wiśniewski
trasa nr 6 – kol. Adam Kopiczyński i Jerzy Przedpełski oraz ratownik Przemysław Kapała.
trasa nr 7 – Gabriela Effenberg – pracownik Starostwa Powiatowego w Elblągu

Jednakże życie pokazało, że i w tym rajdzie nie zabrakło niespodzianek. Już na odprawie trasy nr 1 okazało się, że nie wszyscy uczestnicy zgłosili się na start trasy. Opiekunowie i kierownicy drużyn rajdowych tłumaczyli ten fakt tym, że panująca fala przeziębień uniemożliwiła młodzieży udział w imprezie. Pogoda nastrajała optymistycznie i takiej niespodzianki organizatorzy nie spodziewali się. Na starcie trasy nr 1 nie zgłosiło się aż 44 osoby, co spowodowało, że na wędrówkę po drogach i bezdrożach Krainy Kanału Elbląskiego wyruszyło 102 osoby. Na starcie trasy nr 2 zgłosiło się 198 osób, na trasie 3 – 26 osób, na trasie nr 4 – 49 osób i na trasie nr 5 - 6 osób, na trasie nr 6 – 7 osób, na trasie nr 7 – 56 osób. Spowodowało to, że łącznie na wszystkich trasach wędrówkę odbyło – 444 osoby.
Słoneczna pogoda, ciekawostki przyrodnicze i krajoznawcze na trasie, opowieści przewodników oraz zajęcia rekreacyjno - ruchowe i liczne konkursy z wiedzy krajoznawczej sprawiły, że na twarzach uczestników docierających do celu rajdu – Parku Ekologicznego w Pasłęku – malował się uśmiech i wręcz swoista radość z udanego i ciekawego przebiegu tras. Dopełnieniem było podsumowanie i zakończenie imprezy. Po dotarciu na metę rajdu turyści poczęstowani zostali przez organizatorów pyszną grochówką i kiełbaskami. Kolejka do przysłowiowego „kotła z grochówką” była długa, lecz jej uczestnicy cierpliwie oczekiwali na swoją kolej do tzw. przydziału. Sprawna obsługa kuchni spowodowała, że wydawanie posiłków odbywało się bardzo sprawnie, przez co oczekiwanie było skrócone do minimum. Po posiłku opiekunowie i kierownicy grup odebrali dyplomy i podziękowania, które następnie trafiły do rąk uczestników rajdu. O godz. 13:45 odbyło się podsumowanie rajdu. Na scenę dożynkową trafił Komandor imprezy – kol. Marian Tomaszewski, któremu towarzyszył wicestarosta powiatu elbląskiego – pan Maciej Romanowski. Komandor rajdu dokonał krótkiego podsumowania przebiegu rajdu, a następnie panowie przystąpili do wręczenia ufundowanych przez Oddział PTTK w Elblągu nagród (plecaki turystyczne), które wręczono wytypowanym przez kierowników tras osobom indywidualnym i grupom turystycznym w konkursie "Za najaktywniejszą osobę lub drużynę na trasie”. I tak nagrody z rąk Wicestarosty Elbląskiego odebrali: Adrian Topolski z Elbląga, Janina Bielska z Morąskiego Stowarzyszenia Pomocy dla Psychicznie i Nerwowo Chorych w Morągu, Gimnazjum im. Powstańców Listopadowych w Gronowie Elbląskim, Krzysztof Skalik z Elbląga oraz Natalia Grabowska z Elbląga.
Identyczną nagrodę odebrał również najmłodszy uczestnik rajdy – Mikołaj Andruszowski urodzony w 2003 roku.
Najbardziej zaangażowanym w promocję rajdu i Krainy Kanału Elbląskiego wręczono podziękowania w formie dyplomów, co będzie przyczynkiem do współpracy w przyszłości w tym zakresie. Byli to: Piotr Derlukiewicz – redaktor naczelny www.portEl.pl, Halina Juran - wydawca Gazety Pasłęckiej, Jerzy Przedpełski – redaktor naczelny www.glospasleka.pl, Paweł Tucki - redaktor naczelny www.paslek.com.
W finale podsumowania rajdu wręczono również odznaczenia. Za długoletnie zasługi dla turystyki w regionie wyróżniono Medalem "Za Zasługi dla Turystyki” nadanym przez Ministra Sportu i Turystyki kol. Danutę Żynda z Elbląga (kierowniczka trasy nr 2), a Odznaką Honorowy Przodownik Turystyki Pieszej PTTK wyróżnieni zostali dwaj działacze PTTK w Elblągu, kierownicy tras rajdu tj. kol. Władysław Falkowski i kol. Krzysztof Żynda.
Sprawnie przebiegające podsumowanie rajdu, przeplatane występami zespołów wokalnych z gmin Powiatu Elbląskiego szybko przebrzmiała i nadszedł czas powrotu do domu. Pierwsza tura (ok. 200 osób) wyruszyła do Elbląga już o godz 15:00. Dlaczego tak szybko? Otóż opiekunowie szkolnych grup umówieni byli z rodzicami, którzy o godz. 15:40 mieli odebrać swoje pociechy z PTTK. Kolejna grupa uczestników rajdu wyjechała z Pasłęka o godz. 16:10, a na pozostałych uczestników oczekiwał ostatni autokar, który odjechał z placu parkingowego w Pasłęku o godz. 18:00. Wspaniała atmosfera rajdu oraz liczne imprezy towarzyszące, wypełniające tak dzieciom jak i dorosłym czas spędzony w Pasłęku spowodowały, że przy stoisku organizatorów był ciągły ruch, a najczęściej zadawanym pytaniem było: "Kiedy będzie następny rajd”.
Podsumowując przebieg imprezy należy dodać, że na sukces tak ilościowy jak i jakościowy imprezy miało wpływ wiele czynników. Na pewno była to sprawna, bezpośrednia organizacja rajdu w wykonaniu dwóch stowarzyszeń: Łączy Nas Kanał Elbląski LGD w Elblągu oraz Oddziału PTTK Ziemi Elbląskiej w Elblągu. Ale nie było by tego sukcesu gdyby nie swoista przychylność oraz wydatne wsparcie finansowe powiatu elbląskiego i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie.
Rajd był częścią składową Festiwalu Krainy Kanału Elbląskiego realizowanego w ramach projektu „Zintegrowany system promocji turystycznej obszaru Kanału Elbląskiego” w RPO Warmia i Mazury 2007-2013 przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego w partnerstwie z powiatem elbląskim, iławskim i ostródzkim.

Oprac. Marian Tomaszewski – Komandor Rajdu